וואטסאפ!

מהי יצירתיות?

חשיבה יצירתית בעיתות משבר

לא פעם אני נתקלת באנשים שמספרים לי שהם אינם יצירתיים ולכן אינם עוסקים באומנויות. אותם אנשים מתבלבלים בין כישרון ציור, תפירה, נגרות וכדומה ובין יצירתיות, ובגלל האמונה המגבילה "אני לא יצירתי/ת" הם אפילו לא מעזים לנסות.

אז מה זו יצירתיות? יצירתיות היא היכולת לחשוב מחשבה מקורית בכל תחום שהוא. זה יכול להיות בתחום הכתיבה. שיר, סיפור, פוסט, ברכה ועוד.. 

אפשר שזה יהיה בתחום עיצובי כמו עיצוב פנים, עיצוב חוץ, עיצוב ועיצוב מוצרים. יצירתיות באה לידי ביטוי בהמצאת מכונות ומכשירים שנותנים מענה לצורך או בעייה, בתחומי מחקר שונים כמו רפואה, כלכלה, ניהול, חינוך, פסיכולוגיה, סוציולוגיה, ביולוגיה ועוד.

חשיבה יצירתית היא חשיבה שאינה החשיבה הרגילה והמוכרת. חשיבה יצירתית מסייעת בתחומי מדע, בישול, אסתטיקה, ובעצם בכל תחום מתחומי החיים. יצירתיות היא  למעשה חשיבה מקורית שאינה מחקה ידע קיים באותו תחום. 

יש המכנים אותה "חשיבה מחוץ לקופסה" והיא שונה במהותה מחשיבה מקובעת שנצמדת לדרכי פעולה מוכרות גם אם אינן אפקטיביות. חשיבה יצירתית אינה מותנית ביכולת לצייר, לנגר, לפסל וכדומה.

אנשים יצירתיים ימצאו דרכים להביא את הרעיונות החדשניים שלהם לידי ביטוי גם אם המבצעים בפועל הם אנשים אחרים שיש להם היכולת, הכישרון והמשאבים.

חשיבה יצירתית קשורה לגמישות מחשבתית, לדמיון מפותח ומתקיימת היטב בסביבה שאינה שיפוטית וביקורתית. חשיבה יצירתית - בדומה להריון בו נוצרים חיים חדשים - היא תהליך שבו נוצר רעיון חדש. כשתהליך היצירה מתקיים באווירה חיובית, בסביבה מעצימה, שאינה ביקורתית או שיפוטית אנו זוכים ללידה של רעיונות חדשים, ליצירה של פתרונות חדשניים והתפתחות בתחומי חיים שונים ומגוונים.  

למה חשוב לפתח חשיבה יצירתית? 

חשיבה יצירתית נשענת על גמישות מחשבתית ודמיון מפותח. חשיבה יצירתית מאפשרת לפתור בעיות ולהתמודד עם אתגרים ובאה לידי ביטוי "בזמנים טובים" ובעיקר בעתות משבר. קחו לדוגמה את משבר הקורונה. תוך שבועות ספורים אנשים רבים מצאו עצמם ללא עבודה ובלי פרנסה. אצל רוב האנשים התעורר פחד משתק שהשפיע על מצב הרוח, ומצב הרוח הירוד השפיע לרעה על מערך הכוחות והתפקוד היום יומי.

אנשים שהצליחו להניח לרגע את הפחדים והחרדות מצאו בתוכם משאבים לחשוב על פתרונות יצירתיים שאפשרו להם להשתמש בחופשה הכפויה על מנת לשפר את מצבם הגופני, הכלכלי, החברתי ועוד. חשיבה יצירתית עוזרת להשכין שלום ומאפשרת לנהל מערכות יחסים נינוחות ואפקטיביות. חשיבה יצירתית עוזרת לעולם להתפתח בכל תחומי החיים ולייצר פתרונות לאתגרים שנקרים בדרכה של האנושות.

חשיבה יצירתית מייצרת הומור משובח, תרבות ונוחות. פיתוח של חשיבה יצירתית – חשוב שייעשה מגיל צעיר ככל שניתן, זאת על מנת לפתח דור של מנהיגים שייצר לנו עולם טוב יותר. חשיבה יצירתית היא תשתית הכרחית ליצירת עולם של קשרים חיוביים ואפקטיביים בין אדם לחברו, במשפחה, בחברה ובין מדינות.

 יצירתיות היא המפתח למציאת פתרונות, התמודדות עם אתגרים ופיתוח המצאות בתחומים החיים השונים, כגון: תיירות, אקלים, רפואה, כימיה, אומנות, פיזיקה, פסיכולוגיה, סוציולוגיה, קולינריה, פוליטיקה, ובכל תחום אפשרי. חשיבה יצירתית מאפשרת לאנשים להביא את עצמם לידי ביטוי בדרכים שונות בנוסף לביטוי מילולי ועל ידי כך לייצר ונטילציה רגשית ולשפר את מצב הרוח ושביעות הרצון. הורה יצירתי ישווק לילדיו ביתר קלות את הצורך לאכול בריא, להתקלח, להכין שיעורי בית ועוד..

מנהל יצירתי יש לו סיכוי גדול יותר להתמודד עם אתגרי הארגון שהוא עומד בראשו ולהניע את האנשים שהוא מנהל לפעולה.מורה יצירתי יצליח ללמד את תלמידיו גם בדרכים לא שגרתיות שיכולות לתת מענה לאלה שאינם מצליחים בשיטות המקובלות.

לסיכום:

כדאי לפתח חשיבה יצירתית על מנת לחיות חיי חברה ומשפחה טובים יותר, על מנת להשכין שלום עולמי ועל מנת לפתח את העולם בכל תחומי החיים.


איך לפתח חשיבה יצירתית?

חשיבה יצירתית היא פונקציה של דמיון מפותח וגמישות מחשבתית. ניתן לפתח חשיבה יצירתית כבר בגיל צעיר מאד וככל שמתחילים מוקדם יותר כך פשוט יותר.

איך עושים את זה?

קודם כל מייצרים מרחב בטוח ומאפשר. מרחב בטוח מתקיים בסביבה רגועה, מקבלת, מכילה ושאינה שיפוטית. אנשים יצירתיים ניחנים לא אחת בקושי להתרכז ולהתמקד וסופגים ביקורת מהסביבה.

פעמים רבות הם מפנימים את הביקורת והופכים אותה להרגל שבא לידי ביטוי קודם כל במערכת היחסים שלהם עם עצמם. הם כועסים על עצמם ברגעים של חוסר ריכוז או שיכחה ולמרבה הפלא זה עובד בדיוק ב"הפוך על הפוך". ככל שהם יותר שיפוטיים כלפי עצמם - כך הם מצליחים פחות להיפרד מדרכי הפעולה אותם הם שופטים.

אנשים שנוהגים לשפוט את עצמם לחומרה ייטו לשפוט גם את הסובבים אותם ולייצר סביבם אוירה ביקורתית שאינה מאפשרת צמיחה וחשיבה יצירתית. אז אחרי שייצרנו מרחב בטוח ומאפשר נתמקד בפיתוח הגמישות המחשבתית והדמיון. למשל נשחק משחק סוציו דרמטי. משחק סוציו דרמטי הוא צורך שלרוב יבוא לידי ביטוי בכל מקרה וגם עניין שכדאי לפתח.

איך מפתחים? 

לא משמיעים ביקורת, מאפשרים שימוש בתחפושות ואביזרים, משחקים עם הילד מבלי להזכיר לו כל רגע מה מהנאמר במשחק נאמן למציאות ומה דמיוני.

מכניסים לתקשורת היומיומית שיח ומשחקי "כאילו".

משתמשים באביזרים שנוצרו למטרה X בהקשר אחר, לדוגמה: הופכים כובע לקערה, או קערה לכובע.

דרך נוספת לפתח את הדמיון היא משחק ויצירה בגרוטאות. שימוש בגרוטאות מאפשר לילד לדמיין איך משהו שמוכר לו לצורך מסויים יכול לשמש למטרה אחרת. למשל גליל נייר טואלט שהופך למיקרופון או משקפת.  השימוש בגרוטאות ליצירה משדר מסר של פתיחות ומאפשר לילד להתבטא בחופשיות.

דרכים נוספות לפיתוח הדמיון הן:

משחקי אסוציאציות, קריאת סיפורים דמיוניים, שטוזים, ושיחות מלב אל לב על רצונות, חלומות, פחדים וכל מה שעולה בדמיונכם...

מלא פרטים כאן בכדי שנוכל ליצור איתך קשר