וואטסאפ!

מרגע הגעתנו לעולם אנו כבני אדם מייצרים קשרים חברתיים עם הסובבים אותו. קשרים אלו מאפשרים לנו ללמוד על עצמנו ועל העולם, לפתח יכולות ולקבל לאורך החיים כלים להתמודד עם חלק ניכר מהאתגרים החברתיים.

חשיבות קשרים חברתיים עד בילדות

כהורים, חשובים לנו קיומם של קשרים חברתיים לילדים שלנו. מעבר לעובדה הפשוטה שילד צריך חברים כדי לא לחוש בודד, קיומם של כישורים חברתיים חשובים וקשרים מאד להתפתחותו ולפיתוח העצמאות שלו

המשפט "אמא, ילדים אחרים לא מוכנים לשחק איתי בגן", הוא משפט שלצערנו מוכר בהמון בתים בישראל. הורים רבים נוטים להאשים גורמים חיצוניים באי הצלחתו של הילד שלהם בבית הספר מבחינה חברתית וביצירת קשרים בין אישיים, אך לפעמים, למרות שקשה, חשוב להפנים שבמרבית מהמקרים לא מדובר בהכרח על הילדים שסביבו, אלא על העובדה שאם מדובר בילד שלא משחק עם ילדים אחרים, הוא זקוק לעזרה חיצונית והנחיה מסודרת על מנת שיוכל לרכוש מיומנויות חברתיות ולהסתדר בעצמו. 

ילדים בכל טווח הגילאים מייצרים סביבם קשרים חברתיים מכוח האינרציה. אלו מהווים עבורם הכרח אנושי בסיסי לגדול ולצמוח ובעצם מהווים התנסות ראשונה המכינה אותם לפיתוח תמידי של כישורים חברתיים.  

קושי ביצירת קשרים בין אישיים מפאת הפרעת קשב

עוד מאפיין שנכנס לתמונה הינו הפרעות הקשב שככל שעוברות השנים מצויות יותר ויותר בקרב ילדינו. ישנה חפיפה בין הפרעות הקשב לבין יצירת קשרים חברתיים, שכן ילד שדעתו מוסחת בקלות אינו בהכרח יכול להסתדר ולהתמקד בפיתוח קשר בין אישי בהפסקה עם ילד מסוים איתו ירצה להתחבר, כשסביבו ישנם ילדים רבים, גירויים רבים ושלל הפרעות.

קשרים חברתיים

אם לילדיכם ישנו קושי ביצירת קשרים בין אישיים והינכם מעוניינים בללמד אותו איך ליצור קשרים חברתיים, או רוצים שילדיכם יקבל טיפול בהפרעת קשב וריכוז, ירכוש מיומנויות חברתיות ועוד, סדנת מקשיבים קבוע מטעם "מקשיבים – מרחב אימוני – יוצר מקום", עשויה להיות מצוינת עבורו. בחוג זה הילדים מפתחים כישורים חברתיים ואינטליגנציה רגשית, מתאמנים בדחיית סיפוקים, הקשבה ותמיכה וחלוקת חומרים יחדיו. כל הפעילות נעשית בקבוצות קטנות כך שאין עומס. ישנם גם אימונים המטפלים בהפרעות קשב וריכוז, קורס הכנה לכיתה א' ועוד.

סימפטומים המאפיינים ילדים עם קושי בהתנהלות חברתית

אנשי מקצוע מתחום הטיפול וההתנהגות ידעו להצביע על סימנים בולטים בכל הנוגע לקושי ביצירת קשרים בין אישיים אצל ילדים ואף אצל מבוגרים. חלק ניכר מהסימנים ההתנהגותיים נוגעים להימנעות מהרצון לאינטראקציה חברתי, כשבגיל הגן נוכל להבחין באותם ילדים המעדיפים לשחק לבד ואף נהנים מכך ובגילאים מבוגרים את אותם מבוגרים הנמנעים, כמה שניתן, מיצירת קשר עם אחרים סביבם.

מהם כישורים חברתיים?

כישורים חברתיים מהווים סט ומכלול של מיומנויות אצל כל אדם, כשאלו תורמים לקשרים בין אישיים ולתקשורת עם אנשים אחרים בסביבתו. 

הכישורים החברתיים שלנו משפיעים על התנהגותנו בסיטואציות חברתיות, הן כוללות פיתוח יכולות תקשורתיות ופיתוח מיומנויות חברתיות, דורשים הפעלה ופיתוח של אינטליגנציה רגשית ומביאים רבים לפתח את היכולת ליצור עוברם רושם חיובי ונכון אודותם. 

הקשר בין כישורים חברתיים ובין כישורי למידה וחשיבה

לימוד ופיתוח של כישורים חברתיים נעשה באמצעות למידה ספונטנית שקורית במסגרת האינטראקציות הנוצרות בחיינו. אינטראקציות אלו מתחילות מגיל קטן ממש עם בני המשפחה, כשהתרחבות ראשונה שלהן קורית לרוב במסגרת החינוכית הראשונה אליה רבים מגיעים. 

במסגרת חינוכית של גן ילדים אנו נתחיל בפיתוח קשרים חברתיים. בתוך אותן סיטואציות ראשוניות של כל ילד בגן, מתחיל בעצם תהליך אישי שבו זוכה כל ילד ללמוד ולהכיר כישורי למידה וחשיבה ואף השילוב ביניהם. 

במסגרת אותן אינטראקציות לומד כל ילד כיצד להקשיב למי שעומד מולו, ליצור תהליכי חשיבה בהם היכולת לנסות ולהבין כיצד האחר מרגיש, ללמוד כיצד לחלוק במשאבים, ליצור כישורים ביכולת לשיתוף פעולה ומנגד אף ביכולת לחשוב גם בצורה עצמאית ושונה וזאת תוך היכולת לשמר צורת חשיבה זו מבלי החשש שזו תביא להתפרקות אותם קשרים חברתיים. 

כיצד מסייעים לילדים לשפר מיומנויות חברתיות ומדוע הדבר משמעותי?

קיימות כמובן שיטות טיפול רבות האמורות לסייע לילדים בשיפור המיומנויות החברתיות ובחיזוק של קשרים חברתיים. מכיוון שכל ילד הוא עולם ומלואו חשוב כמובן להתחיל בתצפית על הילדים, אבחונם ושיחה איתם. זאת בכדי שלכל ילד יוכלו להתאים את תוכנית הטיפול הנכונה ובה דגשים שהותאמו לאתגרים להם הוא נדרש. 

חשוב לזכור: אתם ההורים – מהווים דוגמא לילדיכם

אנו ההורים נוטים לשכוח מהעובדה הפשוטה שהתבגרות ילדינו הינה תקופה המעצבת אותם ואת האדם אשר יהיו. המון הרגלים שילדינו מפתחים והמון חלקים מאישיותם נובעים ממה שהם מקבלים כחינוך בבית או מצפייה בהוריהם. לכן, בתור הורים מומלץ לשמש דוגמא לילדים כמה שניתן, ולהיות עבורם מודל לחיקוי חיובי.

אם אינכם משקיעים בתור הורים זמן בפיתוח וקיום קשרים חברתיים עם אחרים, הילד שלכם יראה בתקופה הקריטית בעיצוב דמותו קושי ביצירת קשרים חברתיים אצל מבוגרים קריטיים סביבו – הוריו, ויפתח את אותם ההרגלים השליליים שפיתחתם אתם. קשיים ביצירת קשרים חברתיים יכולים לקרות אצל כל אדם, לא משנה מהו גילו, ולכן חשוב לעבוד על כך ולטפל בעניין בכל זמן על מנת לשפר את איכות חייכם שלכם, וכמובן של הילד שלכם, דור ההמשך שחשוב אף יותר. 

 

 

 

מלא פרטים כאן בכדי שנוכל ליצור איתך קשר