וואטסאפ!

זיהוי של בעיות חברתיות אצל ילדים אף פעם איננו דבר פשוט, והמציאות מלמדת שרבים מההורים המוטרדים מקשיים בתפקוד החברתי של ילדם - מזהים זאת באיחור מאחר והם מתקשים להודות בקיומה של הבעיה. לעיתים בעיות חברתיות אצל בנות נראות כחלק ממערכת יחסים טבעית של ברוגז-שולם ולא תמיד מצליחים ההורים לזהות שמדובר בקושי במיומנויות חברתיות. ככל שמקדימים לטפל בבעיות חברתיות בבית הספר, כך מטפחים אצל הילדים ביטחון עצמי שנוגע להתנהלות החברתית שלהם וניתן למנוע קשיים עתידיים.

בעיות חברתיות אצל בנות

אנשי הצוות המקצועי מבית מרכז מקשיבים מסבירים שהחברה שלנו כיום עדיין מתאפיינת במבנה פטריארכלי, המעודד דפוסי גבריות בקרב בנים ומעניק לגיטימציה לבולטות בשטח, דומיננטיות ותוקפניות, בעוד שהמסרים המוטמעים בקרב בנות כבר מגיל צעיר הם שעליהן להיות עדינות, אמפתיות, נעימות ומאופקות, ולכן הן לעתים קרובות גם מופנמות יותר.

 

כיצד באים הקשיים הרגשיים והחברתיים אצל בנות לידי ביטוי?

ההבדלים הללו משפיעים לא אחת על האופן שבו באים הקשיים הרגשיים והחברתיים אצל בנות לידי ביטוי ביחס לבנים. אצל בנים, בעיות חברתיות בכיתה יכולות להתבטא באלימות פיזית, אלימות מילולית, קללות, בריונות ו- "פתרון בעיות" בכוח הזרוע. 

 

בעיות חברתיות אצל בנות מתאפיינות על פי רוב באלימות סמויה שמתנהלת בדרך שעלולה להיות פוגענית לא פחות מאלימות פיזית, אך בשל היותה פחות בולטת ולעתים אף בלתי נראית, היא מסבה תשומת לב פחותה בקרב המבוגרים האחראיים. 

 

התופעה יכולה לתת את ביטוייה בדרך של נידוי וחרם חברתי, ביוש או הבכה בפומבי, ולא אחת גם שיימינג ברשתות החברתיות. כמו כן, כשמתעוררות בעיות חברתיות אצל בנות, הן עשויות לנסות ולפתור את הקושי בדרך של חיקוי התנהגות ולבוש, נדיבות יתר (כמו חלוקת ממתקים ומתנות או ויתור במשחק) וכן הלאה.

איך מזהים קשיים חברתיים ומה עושים?

במצבים מסוג זה עשויים להתעורר בקרב הורים לא מעט לבטים ושאלות כגון איך מזהים בעיות חברתיות אצל בנות, כיצד לנהוג בסיטואציה של ילד שלא משחק עם ילדים אחרים, האם להתערב או שמא עדיף לאפשר לו להתמודד בכוחות עצמו ואיך לעזור לילד עם קשיים חברתיים? 

במידה וקיים קושי חברתי- על מנת לעזור לילדים כמה שיותר מהר חשוב לשים לב לשינויים בהתנהגות ולביטוי הרגשי, כמו לדוגמה התנהגות מופנמת או מכונסת, בכי, שקט שאינו אופייני וכדומה, כשבמקרים הללו, חשוב ליזום שיחה עם הבת כדי לברר את הדבר שעומד מאחורי זה. 

 

מרכז מקשיבים מציע תהליך ליווי אישי וסדנה בשם "מקשיבים קבוע" לפיתוח כישורים חברתיים. הסדנה בהנחייתה של יעלי רהב-סיוון וכוללת 16 מפגשים בני 90 דקות לכל מפגש. בסדנה מתרגלים שיח מכבד ומקרב להתמודדות נכונה עם בעיות שונות, תוך כדי משחק סיטואציות חברתיות.

על מנת לחולל שינוי חשוב מאד שההורים יהיו חלק בלתי נפרד, יגיעו לפגישות וילמדו כלים לתמיכה בתהליך. 

מלא פרטים כאן בכדי שנוכל ליצור איתך קשר