וואטסאפ!

אחת השאלות הנפוצות אצל הורים נוגעת לסוגיה מה עושים במקרה של ילד שלא משחק עם ילדים אחרים? כשילד בן 3 שב מהגן ומתלונן שלא היה לו כיף בגן בגלל שמציקים לו, בגלל שאף אחד לא רוצה לשבת לידו, לשחק איתו ואין לו חברים, 

ילד שלא משחק עם ילדים אחרים

אלו מסוג המצבים שעשויים להדאיג ולהלחיץ כל הורה, גם כאלו שהנם "הורים משופשפים" ומנוסים. 

 

האינסטינקט הראשוני שלנו ההורים בנסיבות הללו הוא לנסות ולסייע לו כדי להקל על סבלו, אם על ידי פנייה אל הגננת שתטפל בבעיה, ואם על ידי היעזרות בהורים אחרים ופנייה אליהם בבקשה לעודד את ילדיהם לשחק עם הילד, להזמינו הביתה. ישנם גם הורים המנסים ליצור סביבה חברתית נוחה עבור ילדם באמצעות הזמנת כמה ילדים לבילוי משותף, ארגון מסיבה בבית ועוד.

הגורמים להתפתחותם של קשיים חברתיים

כאן מתעוררת השאלה האם זה נכון להתערב בחייו החברתיים של ילד שלא משחק עם ילדים אחרים? האם ההתערבות אכן תעזור לו? אנשי הצוות המקצועי של מרכז מקשיבים מסבירים שהניסיון ליזום סביבה חברתית נוחה עבור הילד היא בגדר פתרון זמני, מהסיבה שבדרך זו אנחנו לא אחת מטפלים בתסמינים ובכך "משתיקים" את הבעיה במקום לסייע לו לפתח מיומנויות חברתיות. 

ניתן למנות מגוון סיבות להתפתחותם של קשיים חברתיים ולהפיכתו של הילד ל-"לא חברותי", כמו לדוגמה, ילד המתקשה בהבנת סיטואציות חברתיות לילדים וקורא לא נכון את התגובה של הסביבה, כמו גם ילד ביישן ומופנם או לחלופין ילד שתלטן בגן שאינו יודע איך לפתח קשרים חברתיים.

סדנת "מקשיבים קבוע" מותאמת עבור ילד שלא משחק עם ילדים אחרים

התופעה של ילד שלא משחק עם ילדים אחרים עשויה להתפתח גם על רקע קשיים מוטוריים, קשיים פיזיים, קשיי וויסות חושי או רגשי, לקויות למידה והפרעת קשב וריכוז. קשיים חברתיים של ילדים לקויי למידה יכולים להיגרם בשל קשיים ועיכובים שפתיים וקושי לקיים אינטראקציה מילולית וחברתית, דימוי עצמי נמוך וכן הלאה. 

ילדים הסובלים מהיפראקטיביות ואימפולסיביות מתקשים לדחות סיפוקים ונוטים להתנהג בדרך שמעוררת כעס, רתיעה ודחייה מצד החברה. ככלל, כול ילד רוצה להרגיש מוערך, אהוב ושייך, ולעתים נחוצה רק מעט הקשבה לתחושותיו של הילד, למחשבותיו, חלומותיו, פחדיו וכעסיו, הקשבה שמאפשרת צמיחה והתפתחות. 

מרכז מקשיבים מציע את הסדנה "מקשיבים קבוע" לפיתוח מיומנויות חברתיות וכישורים חברתיים. הסדנה היא בהנחיית יעלי רהב-סיוון ומתמקדת בחיזוק המודעות העצמית והביטחון העצמי, רכישת אינטליגנציה רגשית, תרגול הלך רוח רגוע, ניהול כעסים, דחיית סיפוקים מידיים ועוד.

 

מלא פרטים כאן בכדי שנוכל ליצור איתך קשר