וואטסאפ!

הורים? מחפשים מידע על שיטות ופתרונות לבעיות קשב וריכוז? כעשירית מההורים עשויים להכיר את התרחיש הזה: המחנכת או יועצת בית הספר מזמנת אותם לשיחה שבה נאמר להם שלבנם או בתם יש בעיית קשב עם או ללא היפראקטיביות. 

אצל חלק מהילדים מתבטאת ההפרעה בחולמניות ופסיביות, בעוד שבקרב ילדים אחרים מלווה ההפרעה בפעילות יתר, ולעתים אף בהתנהגות אימפולסיבית, כשבכול המקרים תתבטא ההפרעה בהישגים לימודיים נמוכים מהצפוי ביחס ליכולת האינטלקטואלית, קשיים בהכנת שיעורי בית, קשיי התארגנות, נטייה לפיזור דעת ושכחנות, נטייה לאיחורים ועוד. 

טיפול בהפרעת קשב וריכוז ללא ריטלין

הצעד המתבקש הוא לגשת עם הילד לאבחון כדי לאשש או לשלול את החשד, ובמידה ונמצא שהילד אכן לוקה בהפרעה,  פונים לטיפול בהפרעת קשב וריכוז.

מנתונים שמפרסם משרד הבריאות, הבחירה הראשונה של טיפול בהפרעת קשב וריכוז עושה שימוש בתרופות סטימולנטיות (תרופות מעוררות) כדוגמת ריטלין או קונצרטה, שהחומר הפעיל בהן הוא מתילפנידאט. אלא שהטיפול התרופתי בעל השפעה קצרת טווח בתסמינים ויעילותו פגה לאחר שעות ספורות.

כשחושבים על "טיפול בהפרעת קשב וריכוז" ניתן להבין כי התכונה הזו שגורמת לאדם שנושא אותה להיות אנרגטי במיוחד, אימפולסיבי לעיתים, וחסר סבלנות או יכולת להקשיב לתכנים שלא מעניינים אותו במיוחד – היא רק בעייה שיש לטפל בה, אלא שכשמכירים לעומק אנשים שמאובחנים עם ADHD   מגלים המון יתרונות.

 

לרוב ה"נשאים" יש אנרגיה בלתי נדלית, יצירתיות מרקיעת שחקים ויכולת מופלאה לחשיבה מחוץ לקופסא, מה שמאפשר להם להיות אומנים עם נוכחות יוצאת דופן, ממציאים עם ראייה חדשנית, מטפלים רגישים במיוחד ועוד...  האימפולסיביות שלהם מביאה רבים מהם לעסוק במקצועות מסוכנים ומצילי חיים וחלקם מצליחים מאוד בעסקים בגלל האומץ לקחת סיכונים

 

אז מהי הפרעת קשב וריכוז?

הפרעת קשב וריכוז הן הפרעה/תקלה במערכת העצבים המרכזית שגורמת לאתגרי קשב וריכוז, למידה וזיכרון ואף מזמנת קשיים במערכות יחסים אישיות ומקצועיות. 

הפרעת קשב וריכוז היא תופעה נוירולוגית שמתאפיינת בכך שהדעת מוסחת בקלות, קושי בגילויי סבלנות לתיסכולים ולרגעי שיעמום, נטיה לאימפולסביות וצורך בריגושים ברמה גבוהה מהנורמה. 

אדם עם הפרעת קשב עשוי לגלות נטייה להתנהגות אינטנסיבית שקשה לסביבה להכיל כמו דברנות יתר, תנועתיות יתר ועוד.. מאידך חלק מהספורטאים המובחרים בעולם הגיעו לאן שהגיעו בזכות ההתנהגות האינטנסיבית שגרמה להם לתרגל שוב ושוב ולשפר הישגים. 

אצל חלק מהפונים לטיפול בהפרעת קשב וריכוז נראה היפראקטיביות (פעילות יתר), אבל לא אצל כולם. כשמישהו מאובחן עם הפרעת קשב- אין הכוונה לחסך בקשב אלא לאי עקיבות בהקשבה. 

רבים ממאובחנים יכולים לעיתים להתרכז ריכוז יתר ואחרים מאופיינים בחולמנות או חלומות בהקיץ והתנתקות לרגע מההתרחשויות סביבם. רבים מהסובלים מבעיות קשב לא יודעים שהם כאלה. 

במהלך השנים הם פיתחו אסטרטגיות מפצות כמו פעלתנות יתר, (למשל אנשים שהם וורקוהוליק). פעלתנות היתר היא נסיון של הגוף לווסת את גלי המוח ממש כמו תנועתיות או מילוליות יתר.

אנשים שחיים עם הקושי ואינם פונים לטיפול בהפרעת קשב וריכוז מרבים לחוות כישלונות חוזרים, ביקורת שלילית ותגובות סביבתיות שעלולות לפגוע בדימויי העצמי ולייצר בעיות רגשיות או תחושה של חוסר יכולת שאין לה אחיזה במציאות. כל אלה יוצרים תסכול מתמשך שנרשם במוחם ובגופם כתזכורת צורמת לקשיים, לאמונות המגבילות ולחוסר האמון שלהם ביכולתם להצליח. 

טיפול בהפרעת קשב וריכוז ללא ריטלין

טיפול בהפרעת קשב וריכוז

מה עושים לפני טיפול בהפרעת קשב וריכוז ? אבחון קשב וריכוז נערך ע"י נירולוג או פסיכיאטר מומחה, ועליו לקחת בחשבון גם את החוויות של המאובחן או של הסובבים אותו כמו הורים, מורים וחברים, העדים לפעילויות יומיומיות.

במקרים רבים הפרעת קשב תהיה מלווה בלקויות או קשיים נוספים כמו דיסלקסיה, דימוי עצמי נמוך וחוסר בטחון, דיכאון, קיבעונות וכו' ומומלץ לקיים מהלך טיפולי משולב ותיאום בין תחומי הטיפול השונים.

ילדים שסובלים מהפרעות קשב זקוקים לחוויה רב-חושית טובה ומתמשכת, לגירוי מתמיד, למסגרת ברורה ולתחושת הכלה.

כשמתחילים לעבוד עם ילדים מגיל צעיר אפשר להבנות חוויות למידה חיוביות שיחרטו במוח ויאפשרו גישה חיובית אל האתגרים העומדים בפניהם ורכישת דפוסי התנהגות מותאמים לאופיים.

ככל שמתחילים טיפול בהפרעת קשב וריכוז מוקדם יותר- כך רב הסיכוי שהמתאמנים אספו פחות תסכולים בדרך, אם כי גם ילדים מאוד צעירים עם בעיות קשב וריכוז או היפר-אקטיביות כבר יודעים היטב טעמו של כישלון חוזר, דחייה חברתית ודימוי עצמי נמוך.

האימון שמתקיים ב"מקשיבים" ואשר מבוסס על "שיטת רביב" מתבסס על הכוחות של המתאמנים והיכולת שלהם לשלוט בחייהם ובתפקודיהם לאורך זמן רב.

האימון משלב תרגול תנועתי, חשיבתי ורגשי וכולל בתוכו הדרכת הורים לתמיכה מלאה בתהליך.

במה מתרכזות סדנאות טיפוליות עבור ילדים וסטודנטים?

סדנאות טיפוליות שמות לעצמן מטרה להביא כל תלמיד וסטודנט לפתח עם עצמו מיומנויות שיאפשרו לו להתמודד עם הפרעות הקשב והריכוז. פיתוח אותן מיומנויות מתאפשר גם לצד טיפול תרופתי וזאת במטרה לצמצם למינימום טיפול זה. במקרים ובהם רכישת אותן מיומנויות ויישומן מביא ליעילות בטיפול בהפרעות קשב וריכוז. 

ב"מקשיבים" משתמשים בשיטות טבעיות וייחודיות שמייצרות שינוי מהיר שנשאר עם המתאמנים לטווח ארוך.

יתירה מכך, מחקר מדעי שהתפרסם בשנת 2009 בכתב עת לרפואת ילדים העלה ממצאים מדאיגים שלפיהם הטיפול בהפרעת קשב וריכוז באמצעות שימוש במתילפנידאט מעלה את הסיכון לבעיות לב וכלי דם בקרב 20% מהילדים ובני הנוער. כאן מתעוררת השאלה, האם קיימות דרכים לטיפול בהפרעת קשב וריכוז ללא ריטלין כלל, דהיינו פתרון שיכול לייתר את הצורך בטיפול תרופתי לחלוטין? 

שיטות טבעיות וייחודיות להניע שינוי 

במרכז "מקשיבים" עושים שימוש במגוון שיטות טבעיות וייחודיות להביא שינוי מיידי אצל ילדים שסובלים מההפרעה על כול תסמיניה הנלווים. 

התהליך משלב אימונים אישיים לשיפור תהליכי חשיבה, שיפור הקשב ויכולת הריכוז, הגדרת יעדים ומטרות, סדנאות לפיתוח כישורים חברתיים הרצאות להורים ועוד. חשוב להדגיש שלא מדובר בפתרונות קסם של "זבנג וגמרנו", אך השקעה בתרגול והתמדה מסייעות להתמודדות נכונה עם הקשיים ולשיפור משמעותי באיכות החיים.

מלא פרטים כאן בכדי שנוכל ליצור איתך קשר