וואטסאפ!

חרדה היא פחד שלא נגרם מסכנה מיידית שנשקפת לנו, אלא כתוצאה ממחשבה מודעת או בלתי מודעת שעוברת במוחנו, היום ברור שטיפול טבעי בחרדות יכול לסייע רבות בשליטה עליהן ואף ללא טיפול בפתרופות נוגדי חרדה ודיכאון. היא יכולה להתבטא באי שקט, לחץ בחזה, כאבי בטן ובחילות, רעד, הזעה ועוד.

חלק גדול מהאוכלוסיה חווה התקף חרדה לפחות פעם בחיים. התקף החרדה נמשך בדרך כלל דקות ספורות שמרגישות כמו נצח..
חרדה אינה בהכרח לכל החיים. ניתן להפחית חרדות ואף להתגבר עליהן לחלוטין. 

התמודדות עם חרדות בתקופת משבר הקורונה

משבר הקורונה מזמן אתגרים רבים למבוגרים וילדים. חוסר הוודאות, ההסגר בבתים ואובדן ההכנסות של משפחות רבות, משבש לאנשים רבים את השגרה ואורך החיים, ומעלה את מפלס החרדה בקרב כלל האוכלוסייה. אבל למרבה השמחה, ישנן שיטות רבות לטיפול טבעי בחרדות או הקלה על מפלס החרדה בתקופה זו. צמצום צריכת החדשות, חשיבה חיובית, שמירה על קשר מרחוק עם חברים וקרובי משפחה, שמירה על סדר יום קבוע ככל האפשר, אימון גופני וזמן איכות משפחתי – הם חלק מהדרכים המומלצות להתמודדות והרגעת המתח והחרדה בתקופה זו.

ניתן לטפל בחרדה במגוון דרכים אך הדרך בה אנו מאמצים היא טיפול טבעי בחרדות במודעות ושליטה מנטלית וגופנית, שאר הטיפולים הינם פסיכולוגיים או טיפול תרופתי הניתן על ידי פסיכיאטר.


החרדה כשלעצמה אינה מסוכנת אלא שאם נחווה התקף חרדה המביא לאיבוד שליטה בזמן נהיגה למשל – התוצאה עלולה להיות תאונת דרכים. בזמן חרדה הגוף נמצא בסטרס (לחץ) ומופרשים בו חומרים שהימצאותם עוזרת לו להגיב ביעילות ללחץ.

אחד מהם נקרא קורטיזול. אצל אנשים שחווים חרדה לעתים תכופות, בגלל רמה כרונית גבוהה של קורטיזול - עולה הסיכוי להשמנה, סוכרת, עייפות,לחץ דם גבוה, חוסר איזון הורמונלי, דיכאון, ירידה בדחף המיני ואלצהיימר. תרגול של מודל "מקשיבים" מפחית ואף עוזר להיפרד ממתחים, כעסים וחרדות.

טיפול טבעי בחרדות

טיפול טבעי בחרדות ללא נטילת כדורים

באימון האישי אני מלמדת להקשיב לגוף ולזהות את החרדה כשהיא ממש נובטת, רגע לפני שמגיעים להצפה.  כשהחרדה רק מתחילה – הרבה יותר קל להתמודד איתה מאשר כשהיא כבר במלוא עצמתה.

טיפול טבעי בחרדות יכול להקל רבות את החרדה אשר באה לידי ביטוי בתופעות גופניות (דופק מהיר, בחילה, כאבי בטן, יובש בפה , סחרחורת ועוד..)

הן באימון האישי והן בסדנה לומדים להשתמש במודל "מקשיבים" ובכלים נוספים על מנת להיות מודעים יותר לקשר בין אירועים, מחשבות שעוברות לנו בראש ובין התופעות הגופניות האלה.

טיפול פסיכולוגי לעומת זאת אינו מדיד, הוא עוסק בעיקר בעבר ובהווה, בדרך כלל הוא ארוך טווח, המילה טיפול עלולה לעורר תחושת פסיביות אצל המטופל ואולי אף תלות במטפל. "אם משהו לא בסדר אצלי אני צריך טיפול".

העצמה אישית ושליטה בכל תחומי החיים

טיפול טבעי בחרדות דרך אימון ממוקד יוצא מנקודת הנחה שלמתאמן יש את כל שדרוש להצליח ואנחנו רק עוזרים לו למצוא בתוכו את התשובות. הדבר הראשון שעושים באימון הוא הגדרת המטרות של האימון ומשך הזמן המשוער להשגתם.

מיד לאחר מכן עורכים בדיקה של הערכים החשובים למתאמן ועד כמה הוא חי בהתאמה להם. בגדול מטרת האימון היא לאתר את ההרגלים שתוקעים אותנו ולא מאפשרים את השגת המטרות שלשמן התכנסנו ובמקומם להטמיע ולתרגל הרגלים חדשים, כאלה שמצמיחים אותנו ומקרבים אותנו למטרותינו. את האימון האישי נוגד החרדות ניתן גם להעביר בסקייפ או דרך הווטסאפ בוידאו.

כל השאלות והתשובות על חרדות ולחצים

 

במהלך הקורונה רבו הפניות לטיפול בנוגע לחרדות של ילדים, חרדות של מתבגרים וחרדות שחוו ההורים הן כתוצאה מדאגה לבריאות המשפחה והן ובעיקר כתוצאה מדאגות תעסוקתיות וכלכליות.

השהות בבית, משכי זמן ארוכים של בטלה וההיצמדות למסכים הם חלק מהגורמים לעלייה בכמות התקפי החרדה באוכלוסיה.

חרדה היא מצב בו מופרת השלווה הפנימית ומתעוררים פחדים שלא תמיד ניתן לזהות מה עורר אותם בדיוק ברגע בו הם מתחילים לתת את אותותיהם.

חרדות אינן גזירת גורל

חלק מהאנשים פונים לטיפול תרופתי הניתן על ידי פסיכיאטר ואחרים מתעקשים על טיפול טבעי בחרדות, הכולל שיחות וטיפולים אלטרנטיביים כדוגמת טיפולי מגע, פרחי באך, הומיאופטיה, טיפולים אנרגטיים ועוד..

טיפול תרופתי מרגיע את הסימפטומים של החרדה (כמו רעד, בחילה, דופק מואץ וכדומה) ורבים מדווחים על הקלה בהרגשה אך חלקם מפתחים תלות בתרופות ומפתחים חרדה מלהימצא ללא תרופה בהישג יד.

 

אנשים שמשלבים עם הטיפול התרופתי גם טיפול רגשי עשויים אט אט להגיע למצב בו יוכל הרופא להמליץ על הפחתה במינון התרופה ואף להסתדר בלעדיה. בטיפול הטבעי בחרדות שמתקיים ב"מקשיבים" לומדים ומתרגלים איך להירגע בכלל ואיך להרגיע את הגוף בזמן התקף חרדה.

הטיפול כולל אימון רגשי, גופני, מנטלי ונשימתי ובמידת הצורך משלבים בו טיפול בתמציות באך. טיפול טבעי בחרדות מאפשר למטופל להחזיר לעצמו את תחושת הביטחון והיכולת לסמוך על עצמו, מפחית את התלות באנשים אחרים כדוגמת הורים או בני זוג, מפחית את התלות בחומרים כימיים ואת הפחד מהרגע שבו יגיע ההתקף הבא.

טיפול טבעי בחרדות מאפשר למטופל לחוות שלווה פנימית ושביעות רצון כללית

בטיפול הטבעי בחרדות לומדים להכיר היטב את החרדה ולהתמודד איתה באופן שיחזיר אט אט את תחושת השליטה והאמון של האדם ביכולתו לנהל את רגשותיו באופן שיאפשר לו תפקוד אפקטיבי.

 

טיפול טבעי בחרדות הוא כלי מצויין לחיים כיון שהוא מחזק אצל המטופל את הידיעה שיש ביכולתו להתמודד בהצלחה עם אתגרים ולו הקשים ביותר. התרגול מחזק את היכולת להגיע לשלווה פנימית ולתפקד באופן מיטבי גם במצבי לחץ ועקב כך מתגברת תחושת השליטה של האדם בחייו ואיתה גם תחושת העצמאות והחופש.

 

תלמידה בת 17 שפנתה עקב חרדה שהתעוררה בתקופת הקורונה והביאה אותה להישאר בבית במשך שנה כמעט – למדה להתמודד עם החרדה באופן שמאפשר לה היום לעזור גם לאחרים סביבה במידה ומתעוררת אצלם חרדה. 

תהליך הטיפול כלל שיחות לפיתוח המודעות העצמית ותרגול יומיומי לפיתוח חשיבה חיובית.

 

תרגול של דמיון מודרך, מיינד פולנס, נשימות, תרגילים גופניים ותודעתיים. לאחר חודשים ספורים של תרגול חזרה הנערה לתפקוד מלא בבית ובבית הספר ושבה להתנהל בחופשיות מישור החברתי .


אם גם אתם סובלים מחרדות והייתם רוצים לחוות טיפול טבעי, שאינו ממכר ואינו מדכא את היכולת לחוות רגשות אתם יותר ממוזמנים לפנות אליי באופן פרטי לאימון אישי נוגד חרדה,כעסים ולחצים או להצטרף לסדנה קבוצתית מסדרת "מקשיבים לשינוי".

אני פה בשבילכם.

יעלי רהב סיון

 

מלא פרטים כאן בכדי שנוכל ליצור איתך קשר