וואטסאפ!

"לא סופרים אותם"   

הם נראים בדיוק כמוני וכמוכם. לא פעם הם נשמעים רהוטים ובוטחים. חלקם מאד מוערכים בבית ובעבודה ולעתים נראה אותם על במות מול קהל רב, או כמסמר הערב באירועים חברתיים.

הם מוכשרים יותר או פחות ולכאורה אין להם סיבה מוצדקת, אבל הדפוס הזה מנהל אותם. ושוב ושוב הם מרגישים ש"לא סופרים אותם".

בבסיס החשיבה הזו עומד דימוי עצמי נמוך, וסביר להניח שנוצר בילדות המוקדמת.

דימוי עצמי נמוך שמביא אותם שוב ושוב להזדקק למחיאות כפיים או אישורים אחרים להיותם שווים ומוערכים.

דימוי עצמי נמוך

חיים לצד דימוי עצמי נמוך

דימוי עצמי נמוך יכול גם לעשות את "ההיפך". הוא עשוי להביא את החווים אותו- לעשות את המינימום הנדרש על מנת להתקיים, ולמעשה לנהל חיים אפרוריים מתוך מחשבה ש"לעולם לא נשיג את זה.."

חלקם ינסו להצטיין בכל מחיר-גם כאשר מידת הסטרס שמתלווה לזה פוגעת בבריאותם ומעיבה על מערכות היחסים שלהם. דימוי עצמי נמוך יכול לגרום להתפתחות של  קינאה מסרסת באלה ש"כן סופרים אותם".

לעיתים הקנאה תתפתח לתוקפנות ואפילו לאלימות כאשר אלה הסובלים מדימוי עצמי נמוך ירגישו לא מוערכים או מושפלים.דימוי עצמי נמוך מונע מהם ליזום, לקבל החלטות משמעותיות ולפעול בהתאם לצו ליבם.

אנשים בעלי דימוי עצמי נמוך נוטים לנווט את חייהם על פי סטנדרטים נמוכים מכפי יכולתם. גם כאשר הם מוערכים מאד-הם לא תמיד יחושו בכך ומספיקה הערה שולית כדי לעורר שוב את תחושת ה"לא סופרים אותי". דימוי עצמי נמוך מעלה את הסיכוי לדיכאון ולתפקוד ירוד. הורים רבים טועים לחשוב שסופרלטיבים ומילות התפעלות מכל פעולה שהילד עושה- יחזקו את ביטחונו.

העצמת הדימוי העצמי והעלאת הביטחון

על מנת לפתח את הביטחון והדימוי העצמי- יש לזמן ליד חוויות שיאפשרו לו להרגיש משמעותי.תפקיד קבוע בבית יכול לתרום לתחושת המשמעות של הילד.

התייחסות כנה לעשייה של הילדים מבלי לתת ציון אלא כזו שמתמקדת בתהליך ומעצימה אותו- היא דרך נפלאה לפתח תחושת משמעות.

מומלץ לבקש את חוות דעתם של הילדים בנוגע לעניינים שאולי נשנה בעקבות חוות הדעת (כמו תיבול של מזון מסויים, בגד שלבשנו, יעד לטיול /בילוי משפחתי ועוד..)

דימוי עצמי נמוך פוגע בתשתית לחיים של סיפוק ומשמעות, ומפריע לקיום מערכות יחסים אפקטיביות ותפקוד יעיל. על מנת לזמן לילדנו חיים משמעותיים, בחירת מקצוע מספק ועושר תרבותי וחברתי –חשוב שנעזור להם לפתח את הדימוי העצמי והביטחון.

האימונים מתקיימים בכפר יונה ובמרפאת מומחים ד' גוטניק בנתניה. לפרטים צרו קשר.

מלא פרטים כאן בכדי שנוכל ליצור איתך קשר