וואטסאפ!

רובנו מתחילים את דרכנו החדשה כהורים ללא הכשרה מוקדמת לתפקיד וללא הדרכה ותמיכה לאורך התהליך משנה החיים הזה. האמת היא שזה די מוזר בימינו קיימת מודעות לחשיבותם של אימון ותרגול לשיפור ביצועים בכל תחום כמעט.

כל דבר בעולם דורש היום לימוד, אימון, הכשרה, מבחנים ורק בדבר כל כך גדול ומורכב כמו הורות לילד, גידול וחינוך לאורך כל השלבים, דווקא שם ההורים יוצאים ללא כלים.

 

איזה הורה לא מרגיש לפעמים שקשה או כמעט בלתי אפשרי לתקשר עם הילד, להבין מה עובד עליו ולסייע לו בקשייו השונים? בעזרת השיטות הנכונות, ניתן ללמוד איך להגיע אליו, איך להפוך את יומו בבית, בבית הספר, בכל מקום, למוצלח יותר. קשיי למידה, ביטחון עצמי, מיומנויות חברתיות – הכירו את מרכז "מקשיבים".

הורות בעידן המודרני

כיום כולנו יודעים שגידול ילדים זה הרבה מעבר להחלפת חיתול או הכנת בקבוק מטרנה. (או סימילאק כמובן...) השלבים בגידול הילד מתקילים אותנו בכל כך הרבה דילמות ולעיתים בקשיים לא פשוטים. בדיוק לצורך כך נועדו הרצאות להורים. הרצאות להורים במרכז ״מקשיבים״ מעניקות להורה כלים שלעיתים שלא פעם מתבררים כיקרים מפז. הם לומדים להבין תהליכים שונים, מגלים שהם לא יחידים בספינה המתנדנדת על הגלים, והסערות הם לא רק מנת חלקם בלבד...

למרות שלל פתרונות ועזרים שנועדו להקל על חיינו- דרכם של הורים בדורנו אינה פשוטה כלל ועיקר. נדמה לי שהקושי מתחיל בבלבול..

המון מידע זמין ולא פעם סותר מגיע לפתחם של ההורים אשר רואים בו "מורה נבוכים" ומנסים לפעול על פיו, לא תמיד מתוך הבנה עמוקה של הנכתב.

עצות, כמו עצות- נכתבות לרוב בהתאמה לאדם שהגה אותן ועל מנת להשתמש בהן באופן יעיל, חשוב לעשות אדפטציה למשפחתכם, בהתאם להרגלים, לאמונות ולערכים שלכם.

 הרצאות להורים לאינטרקציה מקסימלית עם הילד/ה 

הרצאות להורים במרכז מקשיבים בכפר יונה ובחיפה

 

ב"מקשיבים-מרחב אימוני יוצר מקום" בניהולה של יעלי רהב סיון מעבירים הרצאות להורים הלומדים ומתרגלים דרך חשיבה שמאפשרת לכל משפחה לאמץ לעצמה את מה שנכון לה. מודל "מקשיבים" הוא מודל של הקשבה ותשומת לב המתבטא בהרצאות להורים.

כשההורה לומד להיות בתשומת לב לעצמו, לתחושותיו, לרצונותיו- זה מאפשר לו להיות אמפטי ומכיל כלפי ילדיו ובן/בת הזוג.בעידן בו כל כך הרבה גירויים מסיטים את תשומת הלב מה"כאן ועכשיו"- מתפתחים דפוסים של היעדר אינטימיות ויכולת להקשיב באמת.

התקשורת, ברובה מתבצעת באמצעות מסכים (מחשבים וטל סלולריים) וחוויות רבות שאינן מוצאות ביטוי בשיח בין הורים לילדים או בין ילדים לחבריהם- מקבלות פרשנויות שמחבלות בתפקוד האפקטיבי ובמערכות היחסים.

 

שיתוף מביא להרחבת הפרספקטיבה והבחירה ולקבלת פרופורציות נכונות. תשומת לב והקשבה סקרנית ובלתי שיפוטית מאפשרות התקרבות בין הצדדים ומביאות לפתיחות ושיתוף.

פתיחות ושיתוף הם תנאי לאווירה משפחתית נינוחה ומאפשרים פיתרון בעיות ואתגרים מוקדם ככל שניתן.

הורות היא מקצוע שיש ללמוד אותו

בדורנו הדילמות גדולות עוד יותר מאשר בעבר. ההתקדמות הרבה בכל התחומים מותירה אותנו לא פעם מבולבלים במיוחד. אנו לא יודעים מה נכון לעשות, איך נכון להגיב, מתי חשוב להתערב, מתי צריך להתעלם ועוד דילמות נוספות. ועדיין לא כל זאת שנכנסנו לנושא של גיל ההתבגרות שיוצר מערבולות וסערות שעלולות לזמן סכנות מוחשיות.

הרצאות להורים בנושא ילדים, הם עבור הורים שפתוחים לקבל ייעוץ והכוונה של אנשי מקצוע, הם מגלים כי יש דרכים לצלוח את המהמורות הללו ואף להגיע לאי של רוגע ושפיות. הרצאות להורים מעניקות להם את האפשרות להבין את מנגנון ההתנהגות של המתבגר ההבנה הזו שמסייעת רבות הן להורים והן לילדים והן למתבגר. אין ספק שהחיים הופכים להיות הרבה יותר רגועים הודות להבנה ההדדית.

למעשה בגיל הרך נראה לא פעם כי לא מדובר בעניין פשוט ולא כ'תורה' מסובכת. נדמה כי הילד זקוק לאוכל, לשינה, זקוק לתשומת לב הורית וזהו פחות או יותר. הורים רבים אינם יודעים, שבמקרים רבים, התנהלות לא נכונה, תיצור דפוסים לא אפקטיביים אותם יהיה קשה לשנות בהמשך.

מודעות ההורים לסדנאות של "מרכז מקשיבים" 

אצלנו הילדים למדים ומתרגלים:

  • הקשבה אפקטיבית איכותית.
  • מיקוד ב"כאן ועכשיו" 
  • שיח מקרב ומאפשר קרבה ופתיחות
  • ביטוי עצמי בדרך שאינה מאיימת על המקשיב ועדיין מאפשרת להביע כעסים, מתחים ודאגות.
  • בחירת נקודות מבט אפקטיביות מתוך מגוון אפשרי.
  • חשיבה חיובית
  • כבוד ומסוגלות להכיל שונות באשר היא, ופעולות אפקטיביות להשגת מטרות אישיות ומשפחתיות.

הרצאות להורים ב'מקשיבים' מרחב אימוני יוצר מקום – מעניקות להורים הרבה ידע וכלים מקצועיים שמסייעים להם להפוך את ההורות לקלה ואפקטיבית הרבה יותר.

מלא פרטים כאן בכדי שנוכל ליצור איתך קשר