וואטסאפ!

 מהי חרדה? חרדה היא למעשה פחד שלא נגרם מסכנה מיידית שנשקפת לנו, אלא כתוצאה ממחשבה מודעת או בלתי מודעת שעוברת במוחנו. חרדה נקשרת לחשיבה ולתודעה ולכן אופיינית בעיקר לבני אדם, שמצוידים ביכולות חשיבה מפותחות. חרדה יכולה להתבטא באי שקט, לחץ בחזה, כאבי בטן ובחילות, רעד, הזעה ועוד.

מה גורם לחרדה? חרדה נגרמת כתוצאה ממחשבה מודעת או לא מודעת שעוברת בראשנו. כל דבר שמעורר מחשבה כזו יכול להביא להתקף חרדה. זה יכול להיות צליל, ריח, טעם, מראה וכדומה.

חרדות ולחצים

עד כמה אני יוצא דופן/משוגע- אם יש לי חרדה ?

חלק גדול מהאוכלוסיה חווים התקף חרדה לפחות פעם בחיים. השאלה היא לא עד כמה אתה משוגע אלא עד כמה החרדה מנהלת לך את החיים ומפריעה לך בתפקוד.

איך מטפלים בחרדה ?

חרדה אינה בהכרח לכל החיים. ניתן להפחית חרדות ואף להתגבר עליהן לחלוטין.

יש טיפול/פיתרון לחרדה ?

בחרדה ניתן לטפל במגוון דרכים, ביניהם מודעות ושליטה מנטלית וגופנית, טיפולים פסיכולוגיים או טיפול תרופתי הניתן על ידי פסיכיאטר.

יש סוגים שונים של טיפולים/פתרונות  לחרדה, ביניהם טיפול תרופתי, הניתן על ידי פסיכיאטר, טיפול פסיכולוגי, טיפול אנרגטי, תהליכי מודעות גופנית וחשיפה.

כמה זמן נמשך התקף חרדה ?

התקף חרדה נמשך בדרך כלל דקות ספורות שמרגישות כמו נצח..

חרדה זה מסוכן ?

החרדה כשלעצמה אינה מסוכנת אלא שאם נחווה התקף חרדה המביא לאיבוד שליטה בזמן נהיגה למשל – התוצאה עלולה להיות תאונת דרכים..

יש לזה סיבוכים ?

בזמן חרדה הגוף נמצא בסטרס (לחץ) ומופרשים בו חומרים שהימצאותם עוזרת לו להגיב ביעילות ללחץ. אחד מהם נקרא קורטיזול. אצל אנשים שחווים חרדה לעיתים תכופות, בגלל רמה כרונית גבוהה של קורטיזול - עולה הסיכוי להשמנה, סוכרת, עייפות,לחץ דם גבוה, חוסר איזון הורמונלי, דיכאון, ירידה בדחף המיני ואלצהיימר.

anxieties___stress

אפשר לחיות עם חרדה?

אפשר לחיות עם חרדה, אלא שחרדה עלולה לשבש את התפקוד ולפגוע בבריאות ובמערכות היחסים בבית ובעבודה.

איך אפשר לחיות עם חרדה ?

 כדי לחיות עם חרדה כדאי לפתח מודעות גופנית ולהבין מה קורה בגוף רגע לפני, מה עוזר להירגע ומה עוזר בהפחתה של כמות/עוצמת החרדות. ניתן להיעזר בטיפול תרופתי הניתן על ידי פסיכיאטר ובטיפול רגשי, התנהגותי או אנרגטי.

האם חרדה יכולה  לעבור לילדים ?

חרדה בהחלט יכולה לעבור לילדים. לא כיון שהיא מידבקת אלא כיון שהילדים לומדים דרכי חשיבה והתמודדות מן המבוגרים שנמצאים בסביבתם ואם אלה חרדים יגבר הסיכוי של הילדים לפתח חרדות.

האם גם לילדים יש חרדות ?

גם לילדים יש חרדות.

מה ההבדל בין פחד לחרדה ?

ההבדל בין פחד לחרדה: פחד הוא תגובה לגורם חיצוני כמו גילוי של מחלה, או מכונית שמתקרבת במהירות, או מראה מפחיד של אדם חשוד.  פחד מופעל במערכת הלימבית שרוב בעלי החיים מצויידים בה ולכן גם החשים פחד.   חרדה היא תגובה למחשבה, מודעת או בלתי מודעת. היא קשורה לתודעה וחשיבה גבוהה ועד כמה שידוע היא מנת חלקם של בני אדם.

איך יודעים אם אני נורא אוהבת סדר או שזו חרדה, כמו שהאקס שלי אמר?

שאלי את עצמך האם ועד כמה האהבה שלך לסדר מנהלת את חייך. האם ועד כמה את נמנעת/מונעת פעולות שמפרות את הסדר, כמו בישול, אירוח, משחק חופשי של ילדיך ועוד. רשמי מה היה מתאפשר לך אילו הסדר בביתך היה קצת פחות משמעותי. בנוסף, ניתן לקבל חוות דעת מפסיכיאטר.

כשהילדים לא בבית אני תמיד עסוקה במה שיכול לקרות להם.. האם זו חרדה ?

אם כאשר הילדים לא בבית את עסוקה בחרדה לשלומם במידה שמפריעה לך לתפקד/לבלות/לישון  - יתכן שאת סובלת מחרדה. אפשר וכדאי להתייעץ עם  איש מקצוע.

כשהילדים לא בבית אני תמיד עסוקה במה שיכול לקרות להם.. האם זו חרדה ?

לרבים מן האנשים שנמצאים בזוגיות עולה לעיתים חשש מבגידה, נטישה. אם וכאשר המחשבות האלה חוזרות שוב ושוב, מעיבות על מצב הרוח ומונעות תפקוד תקין – ייתכן שאת סובלת מחרדה וכדאי לפנות לבירור אצל מקצוע.

כשבעלי נוסע לחול אני דואגת שאולי ינהל סטוץ – האם זאת חרדה?

אחת הסיבות לקשיים בהירדמות יכולה להיות גם חרדה  וישנן סיבות נוספות כמו תזונה לא מותאמת, כאבים גופניים ועוד. כדאי להיבדק אצל רופא ומומלץ להיוועץ באיש מקצוע המטפל בחרדות לבירור הסיבות ולטיפול יעיל.

קשה לי להירדם. האם אני סובלת מחרדה?

אנשים רבים מתקשים להירדם ללא רעשי רקע כיון שללא הרעשים – הם ממוקדים במחשבות שמטרידות את מנוחתם ואינן מאפשרות לגוף להירגע. טיפול בחרדות יכול להקל.

אני מצליח להירדם רק כשהטלויזיה דולקת ואישתי טוענת שזה בגלל שאני סובל מחרדה. יש אמת בדבריה ?

על מנת לקבל תשובה מהימנה עליך להיבדק ע"י פסיכיאטר. ייתכן ואתה מתקשה להרדם ללא הטלויזיה כיון שכאשר שקט סביבך צפות להן מחשבות טורדניות, שייתכן ומקורן בחרדה כלשהי .

הקלה על תסמיני חרדה

יש נושאים שאם מדברים איתי עליהם אני נתקף כאבי בטן. האם זאת חרדה ?                                                                                                

אם בכל פעם שמשוחחים איתך על נושא מסויים אתה נתקף בכאבי בטן –ייתכן שאתה סובל מחרדה.

מה עושים בזמן התקף חרדה ?

בעת התקף חרדה ניתן להתרכז בנשימות, לשתות מים, לדמיין מקום בטוח,לקחת תרופת הרגעה שהותאמה לכם על ידי רופא, לטלפן לאדם שיכול לעזור לכם להירגע, לכווץ את השרירים ועוד.  כדאי לאתר את הדרכים שעוזרות לכם ולהתאמן עליהן כך שבזמן אמת תוכלו לשלוף מהזיכרון את מה שיעזור בדרך המהירה ביותר. חשוב לסייג ולומר שחלק מהדרכים שהוזכרו כאן יכולות להביא לתלות או להחמרה במצב ויש לעשות עבודת עומק, בעזרת איש מקצוע,  להבנת הגורמים לחרדה להתמודדות עימם ולהפחתתם.

איך אעזור לבעלי כשהוא בהתקף חרדה ?                                       

העזרה שתוכלי להעניק לבעלך מתחילה הרבה לפני ההתקף באמצעות איבחון והדרכה מותאמת אישית על ידי איש מקצוע. בעת התקף, בהיעדר הנחייה אחרת ניתן להציע מים, להזכיר לו שאת כאן בשבילו, להפנות את תשומת ליבו לנשימות, להזמין אותו להליכה ועוד... חשוב לדעת שחלק

מהדרכים המקובלות לרבות אלה שהוזכרו כאן עלולות להחמיר את המצב (למשל: נשימות מהירות או עמוקות מידי עלולות לגרום להיפר ונטילציה) וחשוב לקבל הדרכה מקצועית ומותאמת אישית.

תמיד כשאני הולכת לראיון עבודה מרוב חרדה - אני מזיעה בכפות הידיים. איך אני יכולה להרגיע את עצמי ?

אם ההזעה בכפות הידיים מופיעה רק בעת ראיון קבלה לעבודה – ניתן להתמודד על ידי הכנה הכוללת איסוף מידע, סימולציות, תרגילים להרגעה עצמית כמו נשימות, חשיבה חיובית, תרגילי מוח, שימוש בתמציות באך,ספורט ועוד.

האם פוביה היא חרדה?

חרדה היא פחד שנגרם כתוצאה ממחשבה מודעת או בלתי מודעת שעוברת במוחנו וקשורה לחשיבה ולתודעה. לכן  היא אופיינית בעיקר לבני אדם,שמצוידים ביכולות חשיבה מפותחות. פוביה היא פחד לא פרופורציונלי או התקף פאניקה שחוזר על עצמו בעקביות, תמיד בשל אותו הגירוי (ג'וקים, מעליות, מטוסים, דם ועוד..). בהתקף חרדה – לא תמיד יודעים מה היה הגורם לעומת פוביה בה הגורם ידוע ומוכר.

כשאני חושבת על הגירושין אני מרגישה כאילו הרצפה נשמטת לי מתחת לרגליים.האם אני צריכה טיפול בחרדה ?

בהחלט מומלץ טיפול ייעודי בחרדה ובנוסף: כדאי לפנות לעורך דין/מגשר לענייני גירושין כדי לקבל מידע רלוונטי. הידע מגביר את תחושת השליטה במצב וזו עוזרת בהפחתת החרדות.

כשהבן שלי לא שומע בקולי–אני מאבדת את זה ולעיתים נותנת לו פליק.לפעמים אני חרדה שייגרם לו נזק בלתי הפיך. מה לעשות ?

קודם כל סלחי לעצמך והביני שעד כה עשית את הכי טוב שידעת לעשות, במסגרת הכלים שעמדו לרשותך.  לא כדי שתמשיכי להכות אלא כדי שתוכלי להירגע ולקבל כלים לשליטה עצמית ולניהול מתחים וכעסים. ממליצה לך בחום להיעזר באיש מקצוע.

אני חוששת ללכת ללמוד מקצוע בגלל הבחינות. האם זו חרדת בחינות? מה עושים ?

בהחלט ייתכן שאת סובלת מחרדת בחינות. נסי להיזכר כיצד התמודדת כתלמידה בבית ולתרגל ממשהו ממה שעזר לך אז. במידה ואינך זוכרת או שהחרדה היא עניין חדש בחייך – גשי לטיפול. להתפתחות המקצועית שלך יהיו השלכות על מידת שביעות הרצון שלך בחיים.

כל פעם לפני מבחן – הבת שלי מתלוננת על כאבי בטן ולפעמים אפילו מקיאה. האם זו חרדת בחינות. מה עושים ?

חרדה מתבטאת בסימפטומים גופניים, ביניהם גם כאבי בטן והקאות. כדאי לטפל ולאפשר לה התמודדות קלה יותר.

לבן שלי, בן ה 3 יש פחדים להירדם בלילה. האם הוא עלול לפתח חרדות כשיגדל ? איך אני יכולה לעזור לו?

ילדים רבים בני שלוש פוחדים ממפלצות וחיות דמיוניות אחרות ש"מסתתרות תחת המיטה". זוהי תופעה נורמטיבית ואין הכרח שהיא תתפתח לחרדה.חשוב לכבד את רגשותיו ולא לנסות להוכיח לו שהוא טועה. הפחד הוא מוחשי ושום הסבר רציונלי לא מרגיע אותו. ניתן לחשוב יחד על פתרונות כמו מלכודת למפלצת, פיזור מקלות קינמון "שמפלצות לא אוהבות" ועוד. במידת הצורך פנו להדרכת הורים.

הבן שלי, בן השלוש משקר לאחרונה. הורי הכניסו לי חרדה שיגדל להיות אדם שקרן. מה לעשות ?

אל חשש. בין גיל שנתיים לשבע בערך, הגבול בין דמיון למציאות אינו תמיד ברור ועקבי. הילדים מנסים להבין את מה שהם רואים וחווים, את מה שהם לא רואים אבל חווים ואת מה שהם לא רואים ולא חווים אבל בכל זאת מאד מאד משתוקקים לו. גשי להדרכת הורים וקבלי כלים להתמודדות .

כשבעלי כועס אני ממש בחרדה למרות שזה תמיד נגמר בהרמת קול מצידו. הוא מעולם לא הרים עלי יד. יש מה לעשות ?

לאחר שנרגעתם שניכם- שתפי אותו במה שאת מרגישה. מומלץ תהליך בליווי איש מקצוע, כדי לברר מה מעורר את החרדה וכיצד ניתן להתגבר עליה.

כשאשתי בוכה אני נאטם. לא יכול לחבק או לתמוך.אח"כ אני מרגיש חרדה שהיא תעזוב אותי. מה עושים ?

פוגשים איש מקצוע כדי לברר ממה אתה חרד, כיצד מתמודדים עם החרדה ומה יאפשר לך להיות שם בשבילה בעת הצורך.

כשאישתי מתלבשת יפה לעבודה- אני מרגיש  כאילו היא הולכת לנהל רומן. לפעמים אני זורק לה הערה בנושא והיא מאד נעלבת. האם יש לי חרדת נטישה ?

ייתכן שאתה סובל מחרדת נטישה. ממליצה לך לפנות לאיש מקצוע כדי לטפל בחרדה ויפה שעה אחת קודם.

 אני לא יכול לסבול שגברים אחרים מסתכלים על אישתי. לאחרונה אני לא מסכים לבלות איתה מחוץ לבית והיא נורא מתוסכלת מזה. מה אני יכול לעשות? האם אני סובל מחרדת נטישה ?

חרדת נטישה קשורה ברגשות כמו קנאה, כעס, אובססיביות או חוסר ביטחון.  לא די שאתה סובל, אתה פוגע בה ובזוגיות שלכם. פנה לטיפול כדי לשפר את איכות חייך ולשמר את הזוגיות.

הבן שלי, בן 16 לא רוצה להמשיך ללמוד. אני נורא חרדה שירד לתרבות רעה. מה לעשות ?

כדי להבין לעומק ממה בדיוק את חרדה יש לפנות לאיש מקצוע. על קצה  המזלג אומר שהפסקת לימודים בגיל 16 אינה בהכרח ערובה ליציאה  ל"תרבות  רעה". יש לברר בירור מעמיק מדוע הבן מבקש להפסיק את לימודיו ולעזור למצוא את דרכו.

אשתי רוצה לצאת ללמוד ואני חושש שהיא תפגוש שם גברים אחרים. האם מה שאני מרגיש זו חרדה ?

אם אשתך תרצה לפגוש גברים אחרים היא תמצא את הדרך לעשות זאת, עם או בלי לימודים. ממליצה לך לטפל בחרדה באמצעות איש מקצוע ולשלב תהליך זוגי שבו תוכל לבסס את הביטחון שלך בעצמך ובזוגיות שלכם.

מאז שתפסתי את בעלי בבגידה אני לא מאמינה לאף אחד ואני כל הזמן בחרדה שמשקרים לי. האם יש דרך להחזיר את האמון ?

בגידה היא בהחלט חוויה טראומטית שמערערת את הביטחון. האם הלכתם לטיפול לאחר מכן ?  ממליצה לך בחום לפנות לאיש מקצוע כדי לבסס מחדש את הביטחון שלך בבני אדם ובזוגיות. כדאי לשלב גם תהליך זוגי.

בכל פעם כשאני יוצאת לדייט אני בכזאת חרדה שלא בטוחה שכל העסק הזה כדאי. יש מצב להירגע ?

ישנן דרכים להתגבר על חרדות ועד שמתגברים ישנן טכניקות להרגעה עצמית כמו נשימות, דימיון מודרך, כיווצי שרירים ועוד.  בליווי מקצועי תוכלי להכיר את החרדה שלך לעומק, לנהל אותה ואולי אף להיפרד ממנה לשלום. עד אז נסי להתייחס אל הדייט לא כאל "מבחן חייך" אלא כאל ערב נעים שאולי אפילו יוביל לקשר.

כשהאקס שלי מטלפן בנוגע לילדים אני מתמלאת זעם, ואני חרדה שהילדים שלי יושפעו מכך. מה לעשות ?

כדאי לך לגשת לטיפול משתי סיבות. בראש ובראשונה כדי שתרגישי טוב יותר. יש לכם ילדים משותפים ובשנים הקרובות תצטרכי לנהל איתו תקשורת ברמה כזו או אחרת. ובנוסף למען הילדים, הזעם שלך אינו מועיל לביטחון שלהם.

אני כל הזמן דואגת. לא נהנית משום דבר באמת כי גם כשאני מבלה אני עסוקה בלדאוג למשהו. החברות שלי אומרות שיש לי חרדות. האם זה נכון?

השאלה היא לא אם יש לך או אין לך חרדות אלא האם ועד כמה פוגעות הדאגות בך ובסובבים אותך ומה את מוכנה לעשות לשיפור. ליווי מקצועי יעזור לך להבין ולשפר את איכות חייך.

בכל פעם שאני נפרדת מבן זוג, ממקום עבודה, מחברים שעוזבים את הארץ אני מתרסקת לכמה ימים. זה מתבטא בכאבי בטן, הזעה, תחושה של "עוד רגע אני מתעלפת" ורעד.האם זו חרדה ?  יש מה לעשות ?

בהחלט יש מה לעשות. אין פיתרונות קסם. יש לפנות לאיש מקצוע.

משפחתי לא מקבלת את הזכות שלי להתגרש וכל הזמן מופעלים עלי לחצים לחזר לבעלי שמבטיח להשתנות. אני מאד חרדה מהלבד אבל לא הייתי מאושרת איתו. מה עושים ?

כשמחליטים לעשות שינוי - לא פעם נתקלים בהתנגדות/ביקורת מהסביבה שמונעת מפחד, דאגה וסיבות נוספות. את היחידה שיודעת מה נכון לך וכדי לבסס את הביטחון במה שבחרת -ממליצה לך בחום לפנות לאיש מקצוע.

 בכל פעם שמבקר אצלי גבר- הבן שלי לא מוכן להגיד לו שלום או לאכול במחיצתו. אני חרדה שלא אוכל למצוא זוגיות בגלל הבן אבל נמאס לי להיות לבד. מה לעשות ?

לא ציינת בן כמה הבן, כמה זמן את גרושה, באיזו תדירות מבקרים אצלך גברים והאם זה קורה גם אצל אביו.  כדאי לפנות להדרכת הורים ולקבל כלים להתמודדות.

 כל פעם שהילדים נמצאים עם הגרוש שלי אני בחרדה. חוששת שלא יאכלו בזמן או ישנו מספיק או יתלבשו מספיק חם. רוצה ליהנות ולהשתחרר כשאני בלעדיהם. יש דרך לעשות את זה ?

פני לטיפול טבעי בחרדות ובמקביל שאלי את עצמך האם הגרוש שלך הוא אדם שלא ניתן לסמוך עליו. אם החשש מבוסס על עובדות – יש מה לעשות בעניין. לרוב החשש נובע מצורך בשליטה, קנאה, פחד נטישה וכדו'.

הבן שלי בן החמש רוצה לגדל כלב.  אני חרד שמא הוא לא ייקח אחריות וכל העול ייפול עלי.  מה את ממליצה ?

אל לך לצפות מילד בן חמש לקחת אחריות על גידול הכלב. אם אתה יכול ורוצה לגדל כלב – תוכל ללמד את הילד כיצד לוקחים אחריות ע"י כך שתשמש לו דוגמא, מבלי להטיף לו לעשות כך או אחרת.

אני רוצה להתגרש אבל חרד מאד ממלחמות ומאבקים. אני עובד 10 שעות ביום ואת מעט הכוח שנותר לי אני רוצה להקדיש לילדים. יש דרך להתגרש בלי מלחמות ?

שאל את עצמך האם ישנה סיבה אמיתית לחשש. האם עליך ללמוד התנהלות אחרת בנוגע לכסף שלך. במידת הצורך ישנם יועצים לכלכלת המשפחה שיוכלו לעזור. בנוסף ניתן לגשת למטפל/ת בחרדות

  אני רוצה להתגרש אבל חרד מאד ממלחמות ומאבקים. אני עובד 10 שעות ביום ואת מעט הכוח שנותר לי אני רוצה להקדיש לילדים. יש דרך להתגרש בלי מלחמות ?

יש דרך להתגרש ללא מלחמות. ניתן לפנות לגישור שעלותו קטנה בהרבה מהליך גירושין שמנוהל ע"י שני עורכי דין. קח בחשבון שיש לך שליטה רק על ההתנהלות שלך ולא על הצד שכנגד. בנוסף, יש מצב שטיפול בחרדות יעזור לך לראות את המציאות באור קצת אחר ואולי אפילו לשפר את הזוגיות.

גרושתי עברה דירה והתרחקה ממני עם הילדים. אני רוצה לראות את הילדים יותר אבל המרחק מאפשר פגישות רק בסופי שבוע. אני חרד שזה יפגע בהם. מה לעשות ?

בני כמה הילדים ? האם אתה רואה אותם בכל סוף שבוע ?האם ניהלת עם גרושתך שיחה בעניין ? האם יש אפשרות להעתיק את מקום העבודה שלך ? כך או כך: יותר מתדירות המפגשים עם הילדים-חשובה איכות התקשורת שלך איתם. שוחח איתם לעיתים תכופות גם אם אינכם נפגשים והשתדל לצאת איתם לחופשות.  במידת הצורך פנה להדרכת הורים.

לאחר הגירושין קיבלתי דירה שאם אעבור אליה אשפר את מצבי הכלכלי באופן משמעותי. יש לי חרדות שאם אנתק את הילדים ממוסדות החינוך שלהם הם ייפגעו. מה כדאי לי לעשות ?

לא ציינת בני כמה הילדים והאם במקום בו נמצאת הדירה קיימים מוסדות חינוך ראויים לתפישתך. לרוב- ילדים מסתגלים לשינויים יותר בקלות ממבוגרים. אפשר וכדאי להכין אותם לשינוי בעזרת ייעוץ מקצועי. יש מצב ששיפור מצבך הכלכלי יביא ליותר רוגע וישפיע על מידת הפניות והסבלנות שלך כלפי הילדים.

הבן שלי לא רוצה לישון לבד. הוא אומר שיש לו מפלצת מתחת למיטה. האם זו חרדה ומה לעשות ?

לא ציינת בן כמה הבן. פחד להירדם הוא פחד נורמטיבי שניתן לפגוש אצל ילדים. מומלץ להקשיב לילד ולא לנסות להוכיח לו שאין מפלצת תחת המיטה. הפחד שלו הוא מוחשי ויש לכבד את מה שהוא מרגיש. כדאי להפוך אותו לשותף פעיל במציאת הפיתרון, להציע "עזרים טאקטיים" כמו לוכד חלומות, ספריי/שום/מקלות- קינמון וכדו' נגד מפלצות, לקרוא ספרים כמו "איתמר צייד חלומות", "פחדרון בארון"  "לילה חשוך אחד.

עברנו לבניין חדש עם מעלית ואימא שלי שעוזרת לי עם הילדים לא מוכנה להיכנס למעלית. היא עולה שלוש קומות ברגל אבל קשה לה עם העגלה. האם זאת חרדה ?

קודם כל: יופי שאימך עולה שלוש קומות ברגל. הדבר מעיד על כושר ובריאות טובה. בנוסף: בהחלט ייתכן שזו חרדה. שוחחי איתה, ספרי לה שניתן להתגבר על החרדה ולשפר את איכות חייה, באמצעות ליווי מקצועי של מומחה לחרדות.

עברנו לבית פרטי ועכשיו יש לנו הרבה יותר חרקים בבית. כשנכנס ג'וק אני נכנסת להסטריה. האם זו חרדה ? מה עושים ?                          

פוביה  היא מצב נפשי של פחד קיצוני ולא פרופורציונלי ממשהו שאינו מסוכן. רובנו מרגישים גועל ושעט נפש מג'וקים אבל אדם הסובל מפוביה יגיב באופן בלתי נשלט.ייתכן שיתקשה להירדם וימנע מלפתוח חלונות או מלשבת בחוץ. יש אפשרות לטפל ולשפר את איכות החיים. 

 אני גר ליד גרושתי ורוצה לעבור דירה לקצה השני של העיר. הגרושה חוששת ללמוד נהיגה וכל עול ההסעות מוטל עלי. אני מוכן ויכול לשלם על שיעורי נהיגה בשבילה אבל איך מתמודדים עם החרדה שלה מהעניין?

 יש דרכים להתמודד עם חרדה ואף להתגבר עליה. לשם כך דרוש רצון ושיתוף פעולה מצד גרושתך. נהל איתה שיחה בנוגע. זכור שאין לך שליטה בעניין וחפש גם פתרונות אלטרנטיביים.

 אשתי לא מרשה לביתנו בת ה 12 לצאת לטיולים עם תנועת הנוער וכשהבן בן ה15 יוצא עם חברים היא מתקשרת אליו כל חצי שעה. היא אימא טובה אבל החרדות שלה עושות לי חשק להתגרש. יש לזה טיפול ?

חרדות גורמות סבל  קודם כל למי שחווה אותם ולא פעם לסביבה הקרובה. אפשר וכדאי לטפל בחרדות כי לשפר את איכות החיים של אישתך ושאר בני הבית. 

 אסור לי להגיד ליד בעלי שאני עייפה או שכואב לי משהו כי מייד הוא מציק לי שאלך לרופא ולא עוזב עד שאני מביאה לו אישור מהרופא שאני בריאה. הוא בעל טוב אבל החרדות שלו הופכות את חיינו לבלתי אפשריים. יש מה לעשות עם זה ?

תשומת לב ודאגה במידה- גורמות נחת למושא הדאגה, והוא עלול לעודד אותן  באופן לא מודע.  גשו לטיפול מקצועי.

   כל פעם שאני מקבלת מכתב מהבנק אני בחרדה. יש מה לעשות ?

האם ישנה סיבה אמיתית לחשש ?אם כן-כדאי פני ליועץ לכלכלת המשפחה. בנוסף כדאי להיעזר במטפל/ת בחרדות.

 אני בהליכי גירושין לאחר נישואין של חצי שנה בלבד. אני בהיריון וחרדה מהלידה. מה את ממליצה לעשות ?

לידה בכלל ולידה ראשונה בפרט מלווה בפחד מן הלא ידוע. אפשר וכדאי להשתתף בקורס הכנה ללידה ולקבל מידע על חדרי הלידה והפרוצדורות המקובלות בהם.וכן לדעת להתמודד עם פחדים ניתן להיעזר בקרובת משפחה או חברה טובה שתלווה אותך ללידה או  בדולה מקצועית.במידת הצורך- ניתן לקבל ליווי של דולה מתלמדת ללא תשלום.

הבן שלי בן ה 14 לא רוצה לצאת לטיול עם בית הספר. אני יודעת שהוא מאד ייהנה ונדמה לי שפשוט יש לו חרדה חברתית. איך אפשר לעזור לו ?

קשה לתת פיתרון בזק לבעיה שתיארת. יש לברר האם בנך נמנע מפעילויות חברתיות נוספות או שהסיבה היא אחרת. נהלי איתו שיחה ונסי לברר ממה הוא חושש. היוועצי במורה או ביועצת בית הספר ובמידת הצורך הפני אותו לטיפול מקצועי.

הייתי נשואה 20 שנה,מגיל 20 ומעולם לא יצאתי לדייט. יש לי חרדות שלא אדע איך להתנהג בדייט. מה עושים ?

בשיחה מעמיקה יותר עם איש מקצוע תוכלי לברר ממה הדיוק את חוששת וכיצד מתגברים. על קצה המזלג אוכל לייעץ לך להתייחס אל הדייט כאל בילוי

חד פעמי שאם יצלח- אולי יוביל לעוד. הזכירי לעצמך כמה את שווה ולמה כדאי לו,  לבחור לפגוש בך. היי עצמך,  והתמקדי בליהנות. 

כשבעלי משתף אותי באיזושהי דאגה או התלבטות שלו בנוגע לעסק אני לא ישנה בלילה מרוב חרדה. יש מה לעשות בעניין ?                       

ללכת לייעוץ מקצועי. קודם כל בשביל שתוכלי לישון בלילה ושנית, כדי שבעלך יוכל להמשיך לשתף אותך ולראות בך אשת סודו.

 

מלא פרטים כאן בכדי שנוכל ליצור איתך קשר